Peynir nasıl yapılır

Uyarı:

 • !
  Peynir yapımında sadece ev sütü kullanın. Marketlerde satılan UHT sütü ve diğer endüstriyel sütler peynir yapmak için uygun değildir. Sütü asla kaynatmayın.

Sütün hazırlanması:

Sütün saflığına güveniyorsanız, önceden buzdolabında 12-24 saat boyunca bekletilmiş taze (çiğ) süt kullanabilirsiniz. Sütün saflığından emin değilseniz, zararlı bakterilerden kurtulmak için sütün pastörize edilmesi gerekir.

Pastörizasyon:

Sütü +70 .. +72 ° C sıcaklığa kadar ısıtın (sütü fazla ısıtmayın, aksi halde peynir yapımı olumsuz etkilenir). Sütü 15-30 saniye bu sıcaklıkta bekletin ve hızlıca ateşten alıp soğumaya bırakın. Daha hızlı soğutması için, süt kabını soğuk suya batırabilirsiniz.

Sütü + 35 ... + 37 ° C sıcaklığa kadar soğutun.

 • 1

  VIVO Peynir mayasını süte ekleyin.

  1şişe maya, 10 litre sütün fermantasyonu için yeterlidir. Eklemeden 10-15 dakika önce, fermentin (mayanın) önceden kaynatılmış ve oda sıcaklığına getirilmiş 30-50 ml suda seyreltilmesi gereklidir (mayanın kuru biçimde doğrudan eklenmesine izin verilmez, önceden suda seyreltilmelidir). Seyreltilmiş mayayı süte ekleyin ve sütü 1 dakika boyunca yavaşça karıştırın.
 • 2

  Sütü fermantasyon için 60-90 dakika boyunca sıcak bir yerde bırakın.

  (fermantasyon sırasında sütü karıştırmayın). Sıcak tutmak için kap büyük bir havluyla sarılmalıdır.
 • 3

  Yoğunlaşmış kütleyi, bir bıçak kullanarak 2-2,5 cm'lik küpler halinde kesin.

  Uzunlamasına ve enlemesine 2-2,5 cm’lik şeritler yapın. Daha sonra yoğunlaşmış kütleyi çapraz olarak kesin (küpler ideal boyutta ve şekilde değilse de, bu normaldir).
 • 4

  Kütleyi 10 dakika bekletin.

 • 5

  Peynir kütlesini peynir kalıbına veya gazlı bez üzerine aktarın.

  (Peynir altı suyunu dökmeyin, gerekli olacaktır).
 • 6

  Peynirin kendiliğinden sıkılaşması için 1-2 saat boyunca oda sıcaklığında bırakın.

  Sıkılaşma sırasında akan peynir altı suyunun bir yere akmasını sağlayın. 1-2 saat sonra, 3-5 kg ağırlığı peynirin üzerine koyun ve 4-6 saat boyunca preslenmeye bırakın.
 • 7

  Sıkıştırdıktan sonra, tuzlanması için peyniri tuzlu suya koyun.

  Peyniri 4 parçaya bölün ve salamuraya koyun. Tuzlama işlemini, 1 kg peynirin 10 saat tuzlanması hesabına göre, veya her 100 gram peynir için 1saat hesabına göre yapın. Daha tuzlu peynir tercih ediyorsanız, salamurada daha uzun süre tutun, daha az tuzlu peynir istiyorsanız, tuzlanma süresini azaltılabilirsiniz. Tuzlama için aşağıdaki salamura tarifine bakınız.
 • 8

  Peyniri salamuradan çıkarın.

  Peynir yemeye hazırdır ve buzdolabında sıkıca kapalı bir kapta 7 gün boyunca saklanabilir. Ayrıca peynir, tuzlamasının yapıldığı tuzlu su içinde birkaç hafta boyunca saklanabilir.

Kullanmadan önce, fazla tuzu uzaklaştırmak için, peyniri temiz soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Tuzlama için salamura:

10 litre sütten elde edilmiş peyniri tuzlamak için 2-3 litre salamuraya ihtiyacınız vardır. Pişirmeden sonra kalan 2-3 litre peynir altı suyu veya sade su alın. Peynir altı suyunu / suyu, 75 ° C'ye kadar ısıtın. Her 1 litre peynir altı suyu / su için 150 g tuz hesabına göre tuz ekleyin ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırın. Salamurayı +10 .. + 13 ° C sıcaklığa kadar soğutun. Salamura kullanıma hazırdır.

VİVO Kalite Garantisi
 • Bir şeyler ters giderse üzülmeyin. VIVO Kalite Güvence Programı, harcadığınız süt ve maya maliyetinin 2 katını iade ediyor. VIVO uzmanları, hatanın nedenini anlamanıza yardımcı olacak ve bir dahaki sefere harika bir ürün elde etmek için mümkün olan her şeyi yapacaktır. VIVO garanti programı için, +90 212 939 85 77 numaralı telefonu arayın veya buraya tıklayın.
VİVO MAYALARI NEREDEN ALINIR?

Maya Çeşitleri, Sıkça Sorulan Sorular, Mayalar Hakkında

VİVO ÜRÜNLERİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN
Maya çeşitleri
Maya çeşitlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sıkça sorulan sorular
Popüler soruların cevapları
Mayalar hakkında
VİVO canlı mayaların faydaları hakkında daha fazla bilgi edininiz